Domácí učivo 13. týden - Velikonoce

(pondělí 29.3.2021, 20:30)
Dobrý večer,
učivo na zkrácený 13. týden bylo vyvěšeno 19:05 na bit.ly/vyukaskalicka.

Slavíme Velikonoce

Velikonoce - svátky jara jsou před námi. A jarně to nevypadá jen podle kalendáře. Stačí se podívat z okna nebo vyjít ze dveří. Květiny i stromy kvetou do pestrobarevné krásy, ze svých hnízd na komínech klapou čápi*, ...stoupá teplota vzduchu a míza do růže... Zkrátka jaro je tady.

*Do Skaličky již cestu z Afriky zpět nalezli. Jak to bude v Hranicích se každým dnem očekává. Bude čápům vyhovovat nový sloup místo komína? Hraničáci sledujte to!


K Velikonocům patří také řada zvyků - třeba barvení vajíček nebo pletení tatarů si s námi můžete vyzkoušet - odkazy níže. Máme pro vás také tipy na velikonoční říkadla a můžete si poslechnout i příběh o otevírání pokladů světa na Velký pátek. Pan farář dnes odpoledne pozdravil děti chodící do náboženství. Připojily se i některé další a tak vyslechly sváteční slovo s radami, jak se slušně a zodpovědně chovat.

Učení z knih a psaní domácích úkolů budete mít tento týden o něco méně, ať se můžete věnovat krásám Velikonoc a jara. Určitě vyrazíte do přírody. Prosíme proto rodiče, aby s dětmi vedli řeč např.:
  • o tom, zda je dobře, že byly vykáceny stromy v parku podél Bečvy? Uvědomujeme si, kolik let trvá, než naroste strom do takových rozměrů? Mohou kořeny těchto velikánů fungovat podobně jako betonové zdi? Naleznou ptáci i vodní ptactvo (kachny apod.) úkryt pro důležité jarní hnízdění?
  • o odpadcích, které nacházíme různě na okrajích města a v přírodě. Nebojme se udělat dobrý skutek např. jako p. uč. Petra a její děti, když vyčistili nemalý prostor pod hranickými viadukty. Začněme drobným skutkem u sebe samých a ukažme to ostatním - učme je to. Jen tak se může svět obrátit k lepšímu.


Velikonoční týden

Čeká nás křesťansky významný týden. I když nechodíme do "nábožka", zkusme některou z tradic vyzkoušet:

Modré pondělí, Žluté úterý V tyto dny bychom si měli uklidit pokojíčky.
Škaredá středa Nemáme se mračit, ať se nemračíme celý rok.
Zelený čtvrtek Zvony odletěly do Říma (místo zvonění zvonů chodí kluci klapotat, vrkat po vesnici). Měli bychom si připravit nějaké zelené jídlo (špenát, kopřivový čaj..), ať jsme celý rok zdraví (úkol pro děvčata). Úkol pro chlapce - upleťte si pomlázku (tatar) podle návodu níže. Tento den letos vychází na 1.duben = APRÍL (zkus vymyslet nějakou slušnou škádlivinu, kterou nikoho neurazíš, nenaštveš, ale naopak rozesměješ).
Velký pátek - státní svátek ukřižování Ježíše. Nemá se hýbat se zemí (orat, kopat, sázet), projevuje se tím úcta k matce Zemi. Odřekněme něco oblíbeného (např. sladkosti), zkusme nejíst maso. V tento den se navíc otevírají poklady pod zemí a ve skalách (krásně to ukazuje jedna z Krkonošských pohádek). A kdo si počká, uslyší pohádku i od paní ředitelky.
Bílá sobota neměli bychom bílit doma zdi.
Velikonoční neděle Vzkříšení a Zmrtvýchvstání Ježíše. PČ a VV - malování vajíček, pečení beránka, zdobení perníčků, velikonoční výrobky.
Velikonoční pondělí velikonoční pomlázka (mrskut, šmigrust, šlahačka..) je symbolem předávání síly, zdraví a svěžesti, váš úkol - slušná pomlázka s pěknou básničkou - vše najdete v odkazech níže.

Dobrovolné aktivity z VV a PČ


Přejeme pěkné Velikonoční svátky, TUZŠS


MEET - přehled odkazů
Jídelníček
Pondělí 19.04.2021
Oběd: Polévka pórková s kapáním A:1,3,6,7,9 Filé se smetanou a sýrem, bram. kaše, mrkvový salát A:1,4,7 Mošt A:-
Úterý 20.04.2021
Oběd: Polévka hovězí s rýží a hráškem A:1,3,6,7,9 Italský zbruf, špagety, sýr A:1,7 Ovoce A:- Čaj A:-
Středa 21.04.2021
Oběd: Polévka z vaječné jíšky A:1,3,6,7,9 Kuřecí na rozmarýnu, kuskus, čalamáda A:1 Minerálka A:-
Čtvrtek 22.04.2021
Oběd: Polévka česneková s bramborem A:1,3,6,7,9 Hrachová kaše, uzené maso, chléb, okurek A:1,10 Čaj A:-
Pátek 23.04.2021
Oběd: Polévka fazolová s rajským protlakem A:1,3,6,7,9 Rýžový nákyp s meruňkami A:3,7 Ovoce A:- Ochucené mléko A:7, čaj A:-
Mob.:
+420 723 321 048


Copyright © 2021 Základní a mateřská škola SkaličkaTvorba webu - webseo.cz